Często się zdarza że potrzebujemy odwrócić sygnał napięciowy w falownikach z wejściem napięciowym 0-10 V.
Np stosujemy czujnik z wyjściem napięciowym 0-10 V i chcemy aby przy napięciu 0 V przemiennik sterował silnikiem z maksymalną częstotliwością , natomiast przy sygnale 10 V prezemiennik schodził do wartości zerowej.
PARAMETRY KTóRE NALEżY ZMIENIć:
- podłączamy wejście analogowe sygnałem 0-10 V zacisk com 7 [-] zacisk 8 [+]
- d38 ( mała litera d ) ustawić " 2 "
- c81 ( mała litera c) ustawić " 0 "
- c86 ( mała litera c) ustawić " 100 "
- c87 ( mała litera c) ustawić " 0 "
- C70 ( duża litera C ) ustawić " 1 "
- C71 ( duża litera C ) ustawić " 0 " - powinno być fabrycznie
Przykładem może być współpraca z QVM62.1 - Siemens
Czujnik prędkości przepływu powietrza.
Zastosowanie:
Czujnik stosowany do regulacji i utrzymywania prędkości przepływu powietrza na stałym poziomie, równoważenia zmian ciśnienia (regulacja powietrza nawiewanego lub wywiewanego) lub nadzorowania przepływu powietrza w kanałach powietrznych. Stosowany jest głównie do sterowania ciągłego wentylatorów w instalacjach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w celu regulacji przepływu.
Działanie:
Czujnik QVM62.1 dokonuje pomiaru prędkości przepływu powietrza, a zmierzoną wartość przekształca na aktywny sygnał wyjściowy 0...10 V DC.
Dostępne są 3 zakresy pomiarowe: 0...5 m/s, 0...10 m/s, 0...15 m/s.
Czujnik dokonuje pomiaru punktowo, tzn. w pewnym punkcie profilu przepływającego powietrza. Przy pomiarze średniej prędkości przepływu powietrza w kanałach, głębo-kość zanurzenia jest kluczowym parametrem. Głębokość zanurzenia zależy od profilu przepływu.
Pomiar odbywa się na zasadzie anemometrycznej metody pomiaru. Specjalnie skonstruowany cienkowarstwowy element pomiarowy czujnika QVM62.1 jest w znacznym stopniu niezależny od kierunku przepływu i prawie niewrażliwy na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w powietrzu.
Budowa
Czujnik QVM62.1 składa się z:
- Trzpienia zanurzeniowego z głowicą czujnika i elementem pomiarowym
- Przedłużacza trzpienia z łącznikiem
- Końcówki trzpienia ze strzałką kierunku przepływu
- Nastawialnego kołnierza montażowego
- Przetwornika
- Kabla podłączeniowego, ekranowanego, 4-żyłowego, o długości 1 m Skala z podziałką 0,5 cm widoczna na trzpieniu zanurzeniowym i przedłużaczu trzpienia wskazuje głębokość zanurzenia.
Kołnierz montażowy stosuje się do zamocowania i uszczelnienia trzpienia zanurzeniowego na ścianie kanału powietrznego.
W obudowie, wykonanej z tworzywa sztucznego, ze zdejmowaną pokrywą, znajduje się przetwornik. Obudowę można mocować wkrętami na płaskiej powierzchni. Kabel czujnika jest podłączony fabrycznie; czujnik i przetwornik stanowią całość. Zakres pomiarowy wybiera się za pomocą zwory.
- Urządzenie zabezpieczone jest przed błędnym połączeniem, ale tylko dla napięć odpowiedniego typu, np. wyjście pomiarowe U1 zabezpieczone jest przed zwarciem
- Zaciski głowicy czujnika nie są zabezpieczone przed napięciem zasilającym 24 V AC