Maszyna asynchroniczna trójfazowa składa się ze stojana i wirnika. Stojan zawiera uzwojenie trójfazowe, ułożone w żłobkach rdzenia, wykonanego jako pakiet blach w kształcie walca kołowego wydrążonego.
Trójfazowe uzwojenie stojana składa się z trzech cewek, przesuniętych względem siebie w przestrzeni o 120 (w maszynie o jednej parze biegunów). Początki cewek oznaczone literami U,V,W i ich końce oznaczone literami X,Y,Z są przyłączone do tabliczki zaciskowej w sposób umożliwiający łączenie poszczególnych faz w gwiazdę lub trójkąt. Za pośrednictwem tabliczki zaciskowej uzwojenie stojana przyłącza się do przewodów fazowych sieci trójfazowej L1,L2,L3. Łączenie w gwiazdę lub trójkąt stosuje się w zależności od wartości napięcia w sieci.

   Połączenie trójfazowego uzwojenia stojana: a) w gwiazdę, b) w trójkąt




Po przyłączeniu do sieci, w trzech nieruchomych cewkach (fazach) stojana,  przesuniętych o 120, płyną prądy fazowe sinusoidalne o wartości chwilowej i1,i2,i3, przesuniętych  względem siebie w czasie o 1/3 okresu, co można wyrazić wzorami:
 



    Przebiegi prądów w trzech fazach uzwojenia stojana.
Prądy te wytwarzają strumienie magnetyczne  których kierunki są zgodne z osiami cewek. Pomijając nieliniowość spowodowaną nasyceniem można przyjąć, że zmieniają się one w czasie sinusoidalnie wraz z prądami fazowymi iL1, iL2, iL3, które je wytwarzają, czyli:


 
 

Kontakt

   Websystem Engineering
   26-700 Zwoleń, Jana Pawła II 46 a
   tel. 48 383-01-44  fax 48 685-60-95
   e-mail: info@ppp.pl 

przekładnie Motovario

 

Przemienniki foto

  • przemiennik-1
  • przemiennik-2
  • przemiennik-3
  • przemiennik-4
  • przemiennik-5
  • przemiennik-6
  • przemiennik-7
  • przemiennik-8

serwisy napędowe

Potrzebujesz więcej informacji na temat falowników. Proponujemy odwiedż stronę falowniki .pl serwis zawiera informacje na temat wszystkich producentów falowników. Dodatkowo zapraszamy na stronę falowniki .info jest to forum branżowe dotyczące przemienników częstotliwości.

Falowniki Lenze serwis automatyki przemysłowej. Technika napędów elektronicznych.  Serwisy napędów energoelektronicznych ( przetwornice częstotliwości ) www.napedy.ppp.pl   Copyright © 2011 www.napedy.ppp.pl - wszelkie prawa zastrzeżone. Kontakt: info@ppp.pl.  Więcej informacji na temat falowników znajdziesz na stronie www.falowniki.pl .  Informacje na temat falowników firmy Lenze  znajdziesz na stronie falowniki Lenze .